Czego jeszcze nie wiesz o wyciągarkach

Czego jeszcze nie wiesz o wyciągarkach

Liny do wyciągarek

Jak wiemy, linę powinno się stale kontrolować i prawidłowo konserwować. W zależności od użytkowania raz na kilka lat, a nawet co roku należy dać linę do sprawdzenia mechanikowi. Zapewne ma większe doświadczenie, co pozwoli nam zapobiec przedwczesnemu zużyciu wyciągarki. W szczególności, Jeżeli zamiast smaru pojawi się w środku urządzenia woda. Jeżeli w planach mamy zakup wyciągarki elektrycznejdo off-roadu dobrze jest zwrócić uwagę, czy ma dodatkowe uszczelnienie bębna zabezpieczające przed dostaniem się wody. Oczywiście należy rozważyć takie zastosowanie, w każdej innej dziedzinie, gdzie występuje częste narażenie wyciągarki na kontakt z wodą. Jeszcze jedno..., na pewno komuś wpadł pomysł, aby po prostu uszczelnić wyciągarkę. Wyrzuć ten pomysł z głowy. Nawet Jeżeli uszczelnisz ją silikonem to woda i tak się dostanie. Ponadto stworzysz swojej wyciągarce idealne warunki do zatrzymania się wody, która już nigdy się nie wydostanie.

Lina syntetyczna i jej włókna zewnętrzne mają tendencję do lekkiego ścierania się. Natomiast nie ma to wpływu na jej żywotność, ale w przypadku, gdy włókna zostaną stopione to należy wymienić linę. Sprawdzając linę, dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy nie została narażona na jakieś chemikalia i czy jej średnica nie zmniejszyła się o 25%.

Bęben, hamulec i puszka przekaźnikowa

Gdy zauważymy, że przekaźnik działa źle, to należy go od razu wymienić (nie jest częścią wymienialną). Warto pamiętać, aby puszkę przekaźników montować w miejscu z dala od wody. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie przenieść skrzynkę wysoko pod maskę.

wyciągarki samochodowei nie tylko mogą zawierać różnego typu hamulce z rolkami ciernymi albo cierniami na przekładni lub z okładzinami ciernymi. urządzenie to dba o to, by bęben nie obrócił się samowolnie w stronę przeciwną do wyciągania. Jego działanie polega na tym, że zbierak albo zwalnia hamulec albo napina w zależności od pracy tzn., Jeżeli bęben pracuje w prawidłową stronę, to zwalnia hamulec, Jeżeli nie, to napina.

Pierwszym z najważniejszych elementów budowy wyciągarek jest oczywiście silnik, który przeważnie zasilany jest prądem z akumulatora 12V. Chociaż w niektórych konstrukcjach korzysta się z napięcia 24V. Mówimy oczywiście o wyciągarkach elektrycznych. Kolejnym istotnym elementem jest bęben o kształcie cylindra. Zadaniem bębna jest nawijanie liny w sposób równomierny. Jest to o tyle ważne, aby zadbać o prawidłowe nawijanie, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do zablokowania lub przegrzania. Takie działanie może spowodować, że wyciągarka szybciej się zepsuje lub jej żywotność zostanie skrócona. Co więcej, ważne jest również, aby utrzymywać linę pod niewielkim obciążeniem minimum 5% nominalnego uciągu wyciągarki. Aby prawidłowo prowadzić linę na bęben niezbędne w budowie wyciągarek są roli lub ślizgi.

O co chodzi ze zbloczem i przekładnią?

Zblocze w przeciwieństwie do liny syntetycznej lepiej współpracuje z liną stalową. Zadaniem zblocza jest uzyskanie prostej linii uciągu oraz jego dwukrotne zwiększenie jednocześnie zmniejszając prędkość. wyciągarka to także przekładnia. Rolą przekładni jest osięgnąć duży moment wyciągania. Jej zwolnienie pozwala na swobodne wyciąganie liny. Ważne jest, aby przynajmniej raz w miesięcu wyciągarkę elektrycznąlub hydrauliczna wprawić w ruch. Dlaczego? A no dlatego, że przekładnia zostanie prawidłowo przesmarowana, ponieważ silnik się rozgrzeje - to z kolei spowoduje, że możliwe opary wodne wyparują.

All comments