wyciągarka do samochodu - jaką wybrać i jak dbać?
Spis Treści
Do użytku samochodowego najlepiej sprawdzi sięwyciągarka elektryczna.To urządzenie o szerokim zastosowaniu służącym głównie do wyciągania ciężkich przedmiotów, pojazdów. Najczęściej wykorzystywana jest do wyciągania pojazdu terenowego z trudnych warunków. Natomiast wyciągarki eklektyczne stosuję się również w lawetach, maszynach przemysłowych, warsztatach samochodowych, windach itp. Zastosowanie urządzenia zależne jest od indywidualnych potrzeb użytkownika. Co należy, więc wiedzieć o tym sprzęcie?
Budowa i funkcjonalność
wyciągarka elektrycznato urządzenie, które posiada własny silnik elektryczny, pobierając moc z podpiętego akumulatora samochodowego. Poza silnikiem wyciągarka wyposażona jest w przekładnie zwalniające ze sprzęgłem oraz hamulec. Mechanizm urządzenia potrzebuje takiego osprzętu, ponieważ przekłada się to na wysokie obroty przełożone na moc uciągu. Dlaczego? Podstawowym i najważniejszym parametrem jest właśnie uciąg podawany w funtach (Ibs) lub kilogramach. Zależność siły uciągu powinna być dostosowana do masy auta (im cięższe auto tym uciąg powinien być większy, czyli siłę uciągu mnożymy 2 - krotnie razy masę naszego auta). Maksymalny uciąg znajdziemy na 1 zwoju liny, czyli przy maksymalnie rozciągniętej linie z bębnem. Zasada jest taka, że lepiej rozwinąć więcej liny bądź przełożyć ją przez blocze, ponieważ podwoimy uciąg wyciągarki, jednocześnie unikając przegrzania silnika. Silnik wyciągarki elektrycznej porusza bębnem, na który nawija się lina wraz z hakiem. Aluminiowe prowadnice czy stalowe rolki umieszczone w urządzeniu odpowiadają za prawidłowe rozkładanie liny na bębnie.
Co wpływa na złą żywotność?
wyciągarka przede wszystkim ma służyć do systematycznego użytku, dlatego jeżeli nie zostaje na bieżąco używana, może się zepsuć. Zaleca się, by przynajmniej raz w miesięcu urządzenie zostało wprawione w ruch. Dlaczego? Silnik się rozgrzewa, a możliwe opary wodne wyparują od ciepła, dzięki czemu przekładnia zostanie prawidłowo przesmarowana. Dodatkowo należy pamiętać, aby zapobiec jej korodowaniu, czyli przed każdym użyciem, dobrze będzie nasączyć wyciągarkę jakimś penetrującym olejem. W przypadku gdy po użyciu zostawimy zalane urządzenie bez konserwacji, możemy mieć pewność, że ulegnie awarii. Mimo że wyciągarka elektryczna ma elementy uszczelnione, to zawsze znajdą się sytuacje, w których niektóre zanieczyszczenia spowodują destrukcję. W przypadku zabezpieczenia przekładni nie ma całkowitej możliwości uszczelnienia jej przed wodą. Natomiast, jeżeli przekładnia zostanie dobrze nasmarowana, woda nie powinna jej zaszkodzić, ponieważ jest nasmarowana niemieszalnym smarem z wodą.
W skrócie jak zwiększyć żywotność produktu
- Zachować regularność w stosowaniu wyciągarki (przynajmniej raz w miesięcu);
- Przed użyciem urządzenie nasączyć penetrującym olejek;
- Konserwacja/Serwis i prawidłowe osuszanie;
- Oczyszczanie połączeń elektrycznych i dociąganie śrub;
- wyciągarkę używaną ekstremalnie, należy konserwować częściej.
Co najczęściej psuje się w wyciągarce i dlaczego?
Najczęściej w wyciągarce psuje się hamulec starego typu, który nie posiada właściwej konstrukcji. Taki hamulec, aby był bezpieczny, powinien posiadać idealną płytę i używany tylko w jednym kierunku. W momencie zatrzymania się bębna, hamulec ma za zadanie załączyć się automatycznie i utrzymać cały ciężar.
Montaż
W niektórych przypadkach montaż wymaga konieczności wymiany zawieszenia. Takie działanie zależne jest od modelu oraz płyty montażowej. Przy montażu należy zwrócić uwagę, aby sposób montowania nie zakłócał pracy systemu czujników. Jeżeli zamontowano wyciągarkę, powinno najpierw sprawdzić się jej prawidłowość, a dopiero później przystąpić do podłączenia elektryki.
All comments