Warto wiedzieć

Jak obliczać LBS na KG

Przykład:
wyciągarka 12000 lbs. x współczynnik 0,453592 = 5443,10 kg
producent określa w funtach (1 funt = 0,453592 kg) Uciąg liny na pierwszej warstwie, która jest najbliżej bębna. Kolejne warstwy pracują na coraz większym promieniu, więc oferowana siła spada (moment dostarczany przez silnik rozkłada się wg wzoru: M = F x r, gdzie F - siła, r - ramię).

Jak dobrać wyciągarkę :

Wybierając wciągarkę, zachęcamy do określenia masy pojazdu współczynnik uciągu wyciągarki do masy auta na poziomie 1,5. Umożliwi to ustalenie optymalnej wartości maksymalnej siły ciągnącej w zależności od potrzeb. Nie zalecamy używania wciągarki o udźwigu mniejszym niż 1,5 razy od masy pojazdu, do którego jest przymocowana wyciągarka.

Bezpieczeństwo

Podczas korzystania z liny stalowej zawsze zakładaj rękawice ochronne. Zwijając linę nie trzymajmy na niej rąk, ani nie chwytajmy za hak
Przed uruchomieniem wyciągarki sprawdźmy czy wszystkie elementy są dobrze zapięte
Aby zmniejszyć ryzyko można zastosować ciężki tłumik liny wyciągarki samochodowy. W razie pęknięcia liny jego ciężar skieruje większość energii w kierunku ziemi.
Regularny przegląd i konserwacja wyciągarki. To wydłuża jej trwałość pracy i wpływa na bezpieczeństwo.
wyciągarkę samochodową nie używaj jako pionowego podniesienia - są one przeznaczone do poziomowego ciągnięcia .

Lina Stalowa czy Syntetyczna

Lina stalowa jest standardowym wyborem dla większości wciągarek. lina stalowa jest bardziej odporna na ścieranie niż lina syntetyczna i znacznie tańsza. Minusem liny stalowej jest konserwacja związana z jej rdzewieniem , często pękają i powodują ostre zadziory - dlatego rękawice są niezbędne do użycia .

Do zalet liny syntetycznej należy z pewnością łatwiejsza obsługa takiej liny: nie jest ostra, łatwo się rozwija i zwija, nie skręca się w trudne do rozwiązania pętle. Korzyścią jest również to, że lina syntetyczna może pracować w wodzie, dzięki czemu jest bardzo przydatna do jazdy w terenie . lina Syntetyczna jest lekki, co jest dość istotne po dodaniu wagi samej wyciągarki. Lina syntetyczna zajmuje znacznie mniej miejsca na bębnie, wobec czego możemy wybrać dłuższy odpowiednik. Do wad liny syntetycznej należy przede wszystkim ich niska żywotność. Liny syntetyczne szybciej się przecierają,. Mogą nawet stopić się i przerwać.