Sprawność mechaniczna samochodu a skuteczność wyciągarek
Spis Treści
Mając własną wyciągarkę niezależnie od rodzaju czy to wyciągarka elektryczna, czy też hydrauliczna. Mając własną wyciągarkę niezależnie od rodzaju czy to wyciągarka elektryczna, czy też hydrauliczna Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby w pełni wykorzystać ich możliwości. Nie dotyczy to oczywiście wyciągarek ręcznych, ponieważ uzależnione są od siły ludzkich rąk. Jak wiemy, urządzenia te stosuje się w wielu sytuacjach głównie do wciągania i wyciągania lub przeniesienia obiektu czy samochodu. Nie ważne czy wyciągarkę stosujemy na użytek własny, czy też na rzecz pracy, istotne jest to, aby w pełni nas satysfakcjonowała. Dobra wyciągarka powinna, służyć nam jak należy. Dość istotne jest to, że do właściwej i skutecznej pracy wyciągarka, potrzebuje również sprawnych mechanicznie części w samochodzie. Głównie chodzi tutaj o moc baterii, a z tym wiąże się też sprawny alternator oraz kable zasilające. Dlatego poznaj kilka ważnych wskazówek, które wziąć pod uwagę
Moc baterii akumulatora
Zapewne posiadając pojazd, do którego podpinasz wyciągarkę elektrycznąlub hydrauliczną, powinieneś zwrócić uwagę na swój akumulator i trwałość baterii. Jak się okazuje w przypadku gdy moc będzie zbyt duża odnośnie do naszego akumulatora, z tego oto powodu nie wykorzystamy w pełni potencjału urządzenia. Należy, więc uwzględnić oceny CCA i RC. Z czego CCA odpowiada za możliwość szybkiego startowania w niskich temperaturach. Ocenia siłę prądu, jaką akumulator jest w stanie wygenerować w ciągu 30 sekund w temperaturze -18, aby napięcie po 10 sekundach rozładowania (wartość prądu) nie było niższe niż 7,5 V. W skrócie CCA wskazuje, jak skuteczny będzie Twój akumulator w zimnych warunkach klimatycznych. Wyższa moc jest, więc bardziej pożądana. Ocena RC odpowiada za system elektryczny w pojeździe i oznacza, że im wyższe oceny RC tym bateria może zasilać wyciągarkę przez dłuższy czas, nim napięcie akumulator spadnie poniżej użyteczności.
Wydajność alternatora
Jak na pewno wiemy, alternator odpowiedzialny jest za ładowanie akumulatora, który musi działać nie zależnie i w każdej sytuacji. Bez sprawnego alternatora samochód nie odpali a co dopiero np. wyciągarka elektryczna, która jest zależna od silnika i ograniczona prądem z akumulatora. Dlatego, Jeżeli zauważyłeś spadek lub zanik prądu albo jakieś inne objawy rozważ wymianę alternatora, a najlepiej o wyższym napięciu. Aby sprawdzić poprawność funkcjonowania alternatora, wystarczy sprawdzić, napięcie ładowania na klemach akumulatora. Prawidłowe napięcie wynosi 12,8-14,8 V (dotyczy starszych aut).
Kable zasilające dla optymalnej wydajności wyciągarki
Kable zasilające mają swoje znaczenie i w tym przypadku należy używać kabli spawalniczych. Pamiętając, aby najkrótszy odcinek kabla używać od akumulatora do wyciągarki. Co więcej, nie należy używać kabla do ramy bądź zderzaka pojazdu. Dlaczego? Takie zastosowanie zwiększa opór, z którym potem musi zderzyć się akumulator.
Waga a amortyzatory
Wbrew pozorom istotna jest również waga wyciągarki. Ten parametr bowiem odczuwalny jest podczas jazdy i może wpłynąć na obciążenie amortyzatorów. Takie działanie może doprowadzić do nadmiernego zużycia elementu. Warto, więc sprawdzić, czy nasze amortyzatory są w pełni wytrzymałe i odpowiadające parametrom wagi wyciągarki. Ewentualnie dobór można dostosować do obecnego stanu amortyzatorów.
Prawidłowe przerywane podciąganie
Prawidłowe ciągnięcie obiektu nie powinno trwać dłużej niż 1-2 minuty, Jeżeli chcemy zadbać o jednocześnie o sprawność akumulatora i wyciągarki. Jeżeli wymuszamy długą pracę poprzez ciągnięcie, w silniku wyciągarki zaczyna gromadzić się wysoka temperatura. Ciepło, które powstaje, powinno zostać rozproszone. W innym wypadku sprowokuje uszkodzenie silnika, co zmniejszy wydajność. Dlatego ważne jest, aby przy wyciąganiu nie wymuszać ciągłej pracy, tylko zastąpić ją przerywaną. Zmniejsza to również obciążenie akumulatora i utrzymuje jego ładowanie.
All comments